Od końca maja 2023r. zaczęły w Polsce obowiązywać przepisy związane z dyrektywą Single Use Plastics, w skrócie SUP, które zostały implementowane do polskiego prawa ustawą z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 1852), które wprowadziły m.in. wymagania dotyczące zapewnienia:

w roku 2025 co najmniej 25%, a w roku 2030 co najmniej 30% (jeżeli głównym składnikiem butelki jest politereftalan etylenu, tzw. butelka PET) udziału tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu w butelkach jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do trzech litrów.

44

poziomu selektywnego zbierania odpadów opakowaniowych – w odniesieniu do butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do trzech litrów – wynoszącego 77% od roku 2025 i 90% od roku 2029.

45

W czasie kiedy jeszcze trwały prace nad implementacją Dyrektywy SUP do prawa krajowego EKO-PUNKT wraz z siecią Carrefour rozpoczął pilotaż systemu kaucyjnego, w ramach którego zostało rozstawionych 10 automatów w wybranych sklepach sieci Carrefour w Bytomiu, Jaworznie, Sosnowcu, Chorzowie, Gliwicach, Jastrzębiu, Rybniku, Pszczynie i Kędzierzynie Koźlu.

47

Założenia zbiórki:

Automaty:

  • przyjmują niezgniecione butelki oraz puszki, na których nie został uszkodzony kod kreskowy
  • generują podsumowanie oraz bon z kwotą odpowiadającą liczbie zwróconych opakowań, który ważny jest do końca danego dnia, i którym można zapłacić za zakupy w danym sklepie Carrefour

Zebrane w automatach opakowania trafiają do zakładów zajmujących się profesjonalnym recyklingiem oraz po przetworzeniu powracają do ponownego użytku.

Akcja od początku cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i została bardzo dobrze przyjęta przez konsumentów. Od 12 stycznia 2023 do 31 stycznia 2024 zebrano ponad 13,5 milionów opakowań (butelek PET i puszek aluminiowych) o łącznej wadze blisko 370 ton, co znacznie przerosło początkowe szacunki i co można uznać za duży sukces trwającego pilotażu.

370 ton
odpadów opakowaniowych