Czym jest system kaucyjny?

Celem wdrożenia systemu kaucyjnego w Polsce jest propagowanie idei recyklingu przez motywowanie konsumentów do zwrotu zużytych butelek plastikowych i puszek aluminiowych. To podejście ma na celu zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów, które trafiają na składowiska, ochronę środowiska oraz ponowne wykorzystanie surowców.

W praktyce jest to mechanizm, w ramach którego konsumenci płacą dodatkową opłatę (kaucję) przy zakupie napojów
w butelkach PET, puszkach aluminiowych oraz szklanych butelkach zwrotnych, która jest im zwracana
w momencie oddania pustego opakowania do sklepu lub innego punktu zbiórki.

49

Co to oznacza dla producentów napojów i branży spożywczej?

Od 2025 r. producenci napojów będą mieli nowe obowiązki. Będą zobligowani do osiągnięcia określonych przez przepisy poziomów zbiórki opakowań objętych systemem kaucyjnym oraz będą zobowiązani, aby butelki, w których sprzedają swoje produkty, były wyprodukowane w części z recyklatu.

50
51

Zmiany w bardzo dużym zakresie dotkną też handel detaliczny. Sklepy będą zobligowane do naliczania i zwracania kaucji konsumentom oraz odbioru pustych opakowań od klientów.

System będzie zdecentralizowany, a to oznacza, że producenci będą mieli możliwość wyboru operatora systemu, który ich zdaniem najefektywniej będzie realizował ustawowe cele.

Z doświadczenia innych krajów wiemy, że przygotowanie takiego systemu jest nie lada wyzwaniem. Wymaga podjęcia współpracy z dziesiątkami tysięcy małych sklepów i sieci handlowych w celu odbioru od nich zebranych od konsumentów opakowań, przygotowania infrastruktury do zliczania tych opakowań, optymalnego zaplanowania logistyki, przygotowania systemów informatycznych do właściwego rozliczenia kaucji i opakowań i na koniec połączenie tych wszystkich ogniw.

Będąc liderem w branży odpadowej w Polsce i chcąc optymalnie przygotować się do wdrożenia systemu kaucyjnego testujemy obecnie różne rozwiązania. Między innymi prowadzimy z siecią sklepów Carrefour na Śląsku pilotaż systemu kaucyjnego, który cieszy się bardzo dużą popularnością wśród klientów. Naszym celem jest sprawdzenie procesów operacyjnych, rozwiązań informatycznych, logistycznych, jak również zbadanie zachowań konsumenckich w nowo wdrażanym projekcie. Dzięki pilotażowi szukamy i testujemy najlepsze rozwiązania, które pozwolą nam stworzyć docelowo optymalny system kaucyjny.

Przepisy w skrócie:

Uruchomienie systemu kaucyjnego

1 stycznia 2025 r. Oznacza to, że wszystkie podmioty będą musiały być przygotowane do podjęcia określonych ustawą zadań od początku 2025 r.

54

Kogo dotyczy ustawa?

Producentów i importerów, którzy wprowadzają na rynek produkty w opakowaniach pod warunkiem, że ich opakowania spełniają poniższe kryteria:

55
butelki do napojów
z tworzyw sztucznych do 3 l
56
butelki szklane wielokrotnego użytku do 1,5 l
57
puszki metalowe

Producenci, importerzy i właściciele marek będą zobligowani do osiągnięcia minimalnych poziomów selektywnej zbiórki opakowań:

Producenci, importerzy i właściciele marek będą zobligowani do osiągnięcia minimalnych poziomów selektywnej zbiórki opakowań:

Obowiązki handlu detalicznego

58

Jednostki do 200 m2
– będą miały obowiązek naliczenia kaucji oraz prowadzenia ewidencji

59

Jednostki powyżej 200 m2
– będą miały obowiązki: naliczania i zwrotu kaucji, odbioru pustych opakowań objętych systemem kaucyjnym oraz prowadzenia ewidencji

Podstawowe założenia systemu

25
w celu organizacji systemu kaucyjnego producenci mają obowiązek nawiązania współpracy z już istniejącym operatorem lub powołania swojego operatora
26
system ma obowiązywać w całym kraju, co oznacza, że operator jest zobligowany do odbioru opakowań z każdego sklepu, który się do niego zgłosi
27
operator jest zobligowany do rozliczenia kaucji zarówno z jednostkami handlowymi, z którymi zawarł umowę, jak i z innymi operatorami
28
system będzie bezparagonowy, co oznacza, że konsument będzie mógł zwrócić opakowanie w dowolnym punkcie zbiórki bez konieczności okazania dowodu zakupu