W Polsce najwięcej zużywanych opakowań jest produkowanych z tworzyw sztucznych, są to m.in. folie, torby, pudełka i butelki. Drugą najbardziej popularną grupą są opakowania wykonane z papieru, w mniejszym stopniu z metali lekkich oraz szkła. Największe ilości produktów w opakowaniach wprowadzają na rynek producenci żywności, napojów, branża farmaceutyczna i kosmetyczna. Część z odpadów opakowaniowych jest zbierana w ramach selektywnej zbiórki i dzięki recyklingowi surowce wracają z powrotem do obiegu. Narasta jednak problem coraz większego zużycia opakowań, co ma bezpośredni związek ze wzrostem konsumpcji i sprzedaży internetowej.
W 2013 roku znowelizowana została ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom zbyt dużej ilości wytwarzanych odpadów opakowaniowych. Ustawa przewiduje m.in. sukcesywne zwiększanie poziomów recyklingu. Ponieważ za realizację tych poziomów odpowiedzialne są firmy wprowadzające na rynek produkty w opakowaniach, a podmioty te rzadko dysponują odpowiednimi narzędziami, by te obowiązki realizować, zlecają je organizacjom odzysku. W ten sposób, w imieniu wprowadzających opakowania na rynek, organizacje odzysku organizują cały proces zbiórki i przetwarzania opakowań.
Gospodarka obiegu zamkniętego przewiduje, że recykling jest zadaniem całego społeczeństwa: ma się do niego przyczyniać nie tylko handel i przemysł, ale także konsumenci. Firmy przekazują zebrane w swoich zakładach odpady opakowaniowe do firm profesjonalnie zajmujących się gospodarką odpadami, a te do recyklerów. Ale największe wyzwanie to segregacja odpadów przez mieszkańców w gospodarstwach domowych. Tylko te odpady opakowaniowe, które prawidłowo posegregujemy w domach i przekażemy firmom odbierającym odpady, zostaną ostatecznie poddane recyklingowi. Jeśli tego nie zrobimy i odpady opakowaniowe zmieszamy z komunalnymi trafią na składowiska odpadów. Pomocne wskazówki dotyczące segregacji zapewnia konsumentom Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 maja 2021 r. (Dz.U. 2021 poz. 906) w sprawie sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Odpowiedzialność za właściwe gospodarowanie odpadami należy do każdego z nas.
Gwarantujemy rzetelną i zgodną z prawem usługę, przekazując do recyklingu rzeczywisty strumień odpadów opakowaniowych. Dokumenty potwierdzające recykling zawsze mają pokrycie w masie odpadów poddawanych recyklingowi.